promo-sports-medicine-800x468

Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie związanym z „rehabilitacją medyczną”.

Pod jej nazwą kryje się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Fizjoterapeuta, wykorzystując najnowsze metody oddziaływujące na poszczególne tkanki takie jak mięśnie, kości, powięź, stawy czy tkankę nerwową, stara się przywrócić prawidłową funkcjonalność patologicznie zmienionego regionu.

Wizyta, w naszym gabinecie podzielona jest na wnikliwą część diagnostyczną pozwalającą określić, które z wymienionych wyżej tkanek wymagają leczenia i usprawniania. Następnie wykonywana jest terapia dobrana indywidulanie do zdiagnozowanych wcześniej problemów, skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

  • Laseroterapia

    Laseroterapia jest to metoda leczenia wykorzystująca światło laserowe o niskim natężeniu do biostymulacji. Jej działanie polega na dostarczaniu do tkanek i komórek dodatkowej energii wspomagającej naturalne procesy regeneracyjne organizmu, efektem czego jest przyspieszenie gojenia.

    Biostymulacja laserowa ma zastosowanie w:

    – zespołach bólowych

    – zapaleniach ścięgien i powięzi

    – chorobach zwyrodnieniowych stawów

    – przykurczach mięśni

    – zwichnięciach i skręceniach stawów

    – ostrogach piętowych

    – ranach, bliznach, zrostach poinsulinowych, odleżynach

    – porażeniach nerwów

    – w chorobach laryngologicznych i wiele innych.

  • Kinesiotaping

    Kinesiotaping jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat 80-tych, przez Japończyka dr. Kenzo Kase.

    Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio® Tex. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.

    Bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Oddziałuje na mięśnie, powięzi, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie kinesiotapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu.

    Nalepiony plaster jest źródłem bodźców obieranych przez receptory rozmieszczone na skórze. Dzięki temu, odpowiednio zaaplikowany, odpowiedni rodzaj plastra, może działać przeciwbólowo, pełnić funkcję przypominającą (np. utrzymanie prawidłowej postawy), normalizować napięcie mięśniowe i powięziowe, pełnić funkcję korygującą w sytuacjach występowania nierównowagi mięśniowej.

    Zastosowanie taśm K-Active TAPE:

    – Zwiększenie zakresu ruchu

    – Normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego

    – Poprawa propriorecepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja)

    – Korekcja ustawienia (np. skolioza, stopy płasko-koślawe)

    – Uśmierzenie bólu np.: kręgosłupa, stawu kolanowego, barkowego itp.

    – Usprawnienie krążenia krwi i chłonki

    – Zmniejszenie zastojów tkankowych

    – Zmniejszenie stanów zapalnych

    -Zmniejszenie obrzęków, krwiaków oraz blizn

  • Elektroterapia i elektrostymulacja

    Elektroterapia – jest to metoda leczenia schorzeń narządu ruchu za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, generowanych przez specjalistyczne urządzenia medyczne. W elektroterapii wykorzystuje się do terapii prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości.

    Elektroterapia to grupa zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystująca biologiczne oddziaływanie prądu na organizm ludzki. Stosowana jest od lat w rehabilitacji oraz diagnostyce medycznej.

    Z wykorzystaniem prądu można zaaplikować lek na daną okolicę (preparat stosowany zgodnie ze wskazaniem medycznym). Polaryzacja elektrod wspomaga wnikanie jonów preparatu bezpośrednio w głąb tkanek, co jest niewątpliwą zaletą w szczególności, jeśli leki nie mogą być przyjmowane doustnie.

    Ponadto elektroterapia wykorzystywana jest w treningu sportowym jako dodatkowa mobilizacja mięśni do skurczu. Elektrostymulacja powoduje mobilizację do skurczu włókien/jednostek motorycznych w stopniu niemożliwym do uzyskania przy samodzielnym treningu. Dzięki temu bardzo lokalnie możemy uzyskać poprawę/maksymalizację funkcji wybranego mięśnia.
    Zachęcamy do skorzystania z szerokiej gamy zabiegów elektroterapii oferowanych w Gabinecie ORTHOM.

  • Ultradźwięki - sonoterapia

    Ultradźwięki są drganiami mechanicznymi o częstotliwości, która przekracza górną granicę słyszalności ucha ludzkiego. Skuteczność ultradźwięków w fizykoterapii zależy od prawidłowego ustalenia wskazań ich zastosowania, użycia odpowiedniej dawki oraz metody aplikacji.

    Jakie jest działanie ultradźwięków?

    Miejscowe działanie biologiczne ultradźwięków:

    • Efekt mechaniczny bezpośrednio związany z różnicą ciśnień fali ultradźwiękowej w trakcie wykonywania zabiegu. Uzyskany efekt określa się jako mikromasaż tkanek poddawanych zabiegowi;
    • Efekt termiczny, który jest związany z powstaniem w tkankach ciepła podczas leczenia ultradźwiękami. Najsilniej przegrzewającą się tkanką jest tkanka nerwowa, później mięśniowa i tłuszczowa;
    • Efekt fizykochemiczny, który polega na wpływie leczenia ultradźwiękami na płyny zawarte w tkankach ludzkich (koloidy tkankowe).

    Ogólne działanie biologiczne ultradźwięków powstaje wtedy, kiedy zabiegowi przy użyciu ultradźwięków poddawane są korzenie, sploty, czy całe zwoje nerwowe. Powstają wówczas reakcje w narządach poddanych zabiegowi. Zmiany, do których dochodzi w trakcie leczenia, zachodzą na drodze odruchowej i stymulującej układ współczulny organizmu (czyli tej części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnego za stymulację i mobilizację ustroju).

    Co można leczyć ultradźwiękami?

    Leczenie ultradźwiękami obejmuje poniższe działania lecznicze:

    • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
    • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
    • przyspieszenie przepływu limfy w obrębie naczyń limfatycznych,
    • przyspieszenie wchłaniania tkankowego,
    • podwyższenie temperatury tkanek lokalnych poddanych zabiegowi (przekrwienie czynne),
    • obniżenie napięcia mięśniowego,
    • zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłóknieniach mięśniowych, przykurczach torebki stawowej,
    • przyspieszenie procesu gojenia się ran (zmiany dotyczą nie tylko tkanek miękkich, ale i tkanki kostnej)
  • Pole magnetyczne

    Impulsowe pole magnetyczne o małej częstotliwości, w przeciwieństwie do innych postaci energii, przenika do wszystkich struktur organizmu, wywołując nadmierną polaryzację błony komórkowej (hiperpolaryzację), pobudzenie enzymów oraz odnowę kolagenu. Na skutek poprawy krążenia obwodowego, co jest skutkiem magnetoterapii, naturalne substancje przeciwbólowe, wytwarzane przez nasz organizm, mają szanse trafić szybciej do źródła bólu, co powoduje jego szybsze uśmierzenie. Dotyczy to wszelkiego rodzaju dolegliwości – najbardziej mięśniowych, stawowych i reumatycznych, ale także trzewnych i pooperacyjnych. Zmniejsza się także częstotliwość i intensywność dolegliwości o charakterze bólów migrenowych.

    Zabieg działania polem magnetycznym zaleca się osobom mającym wiele schorzeń i uskarżającym się na różne dolegliwości. Warto go zastosować w przypadku chorób układu krążenia, neurologicznych, układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego. Zalecany jest także osobom borykającym się z owrzodzeniami, a także tym których rany trudno się goją. Zabieg jest doskonałym sposobem leczniczym w przypadku problemów ze zwyrodnieniami stawów i osteoporozy. Polem magnetycznym można także leczyć reumatoidalne zapalenie stawów oraz zanik mięśni i ubytki kości (zespół Sudecka). Spełnia się doskonale przy wszelkiego rodzaju schorzeniach po przebyciu różnych urazów. Taką rehabilitację można stosować w przypadku krwiaków, złamań kości, naderwanych ścięgnach, więzadeł, czy też torebek stawowych, a także przy zwichnięciach stawów.

    Poza działaniem przeciwbólowym, należy także wspomnieć o działaniu rozluźniającym mięśnie. Także charakterystyczny jest korzystny wpływ na leczenie przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych (zatok, nieżytów nosa, alergii). Wpływ pola magnetycznego także obserwowany jest w zakresie sfery psychiki – pacjenci wyraźnie wskazują na efekt odprężenia, relaksu i odpoczynku.